Není vlna jako vlna

Není vlna jako vlna

Víte že vlna z velblouda má nejlepší izolační vlastnosti? Víte, že se vůbec používá vlna získaná z velbloudů? A že nejjemnější vlna je ta z králíka?

Ovce

Když se řekne vlna, každý z nás si určitě jako první vybaví ovečku. Je to nejvíce se vyskytující vlna na světě. Ovce se nejčastěji stříhají 1x nebo 2x ročně a naroste jim vlny od 3 až 18 kg. Díky mimořádně tenkým vláknům připadá na 1 cm čtvereční až 4000 chlupů.

Vlna po prvním stříhání (tzv. jehněčí vlna) v 7 měsících má kratší vlákna než z dospělých ovcí. Je také ještě jemnější a elastičtější, velmi teplá a prodyšná.

Nejjemnější vlnu má plemeno merino. Chová se v různých částech světa a to nejjemnější merino může mít i 10 mikronů. První merino ovečka byla vyšlechtěna ve Španělsku kolem roku 1700. Následně se rozšířili do dalších zemí a dnes mají primární zastoupení v Austrálii a Novém Zélandu. Existuje mnoho dalších plemen ovcí, jako Texel, Suffolk, Forest, Charollais a tak dále. Merino si však dokázalo získat největší přízeň mezi spotřebiteli.

Ovčí merino vlna má elastická vlákna, je jemná a prodyšná a dokonale pohlcuje pachy. Proto se také používá při výrobě sportovního oblečení. Merino však v létě umí i příjemně ochladit. Skvěle saje pot a díky svým dutým vláknům je přirozeně antibakteriální. Ovčí vlna velmi snadno plstnatí a je velmi citlivá na zacházení. Ale to až v našem dalším článku.

Kozy

Vlna se získává taky z koz a jedná se o dvě konrétní plemena a to kašmírská koza a angorská koza.

Kašmír je klasické luxusní vlákno, velmi jemné a teplé. Proces zpracování je velmi náročný, protože musí být odseparována od hrubších vláken.

Angorská koza neboli mohér je velmi jemný až hedvábný a lesklý. Velmi dobře se barví. Kid mohér je z mladých koz a je jemnější a kudrnatější než z dospělých koz. Mohér nepodléhá plstnatění.

Lamy

Vlna je jemná a mnohem lehčí než vlna ovčí, protože je vlákna jsou méně šupinatá. Je teplá a prodyšná a na pohmat hedvábná. Nejjemnější vlna pochází z mláďat alpaky. Obecně vlna z alpaky, stejně jako ostatní přírodní vlákna, nabírá na popularitě.

Za nejjemnější je považována vlna z vikuně. Ta jde však prakticky získat jen z mrtvých zvířat a jejich lov byl zakázán.

Velbloudi

I to je možné. Podsada velbloudí srsti je velmi jemná a poskytuje nejlepší izolační schopnosti, proto se používá hlavně pro výrobů kabátů na zimu. Pochází z velbloudů dvouhrbých i jednohrbých, hlavně z oblastí Himalájí.

Králík

Angora je extrémně jemná a hedvábná. Vlákna z angorského králíka jsou známy pro čechravý efekt, často se díky tomu používají jako náplň. Mají sklon ke snadnému plstnatění a proto se používají často ve směsi, například s ovčí vlnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *