Co to jsou vlastně ty mikrony?

Už jste to určitě někde četli nebo si kupujete klubíčko a teďka nevíte co to vlastně je těch 25 mikronů. Znamená víc lepší vlnu? Nebo je to naopak?

Podívejme se na to více zblízka. Každá vlna se podle nečeho musí hodnotit – tady můžeme mluvit o více faktorech jako je například délka, pevnost v tahu, obsah příměsí, ale nám jde konkrétně o jemnost. Takže to, jestli vás bude kousat nebo ne (každý si rád vzpomene na ten svetr od babičky, který vás chtěl jednoduše sežrat) závisí od jemnosti.

A jemností se rozumí tloušťka vlákna na řezu, udávána v mikrometrech. A čím menší tloušťka, tím je vlna jemnější a nekouše.

1 mikron = 1 mikrometr (µm)= 0,000001 m

U nás najdete buďto merino autralské, které má 18,5 mikronů, které je tak jemnoučké, že se hodí i na tělo. Druhá možnost je merino evropské, které má v rozmezí 25-28 mikronů.

Jestli vás bude vlna kousat nebo ne, je osobní otázkou každého z nás. Každý je jinak citlivý. Ale pořád deka z evropského merina je dostatečně jemná na to, aby jste se pod ní zachumlali u televize a cítili se jako v bavlnce.

2 thoughts on “Co to jsou vlastně ty mikrony?

  • Martin says:

   Dobrý den Jano,
   1 Kg evropské merino vlny má zhruba 50 metrů, 3,5 Kg tedy bude cca 175 metrů a 4,7 Kg bude cca 235 metrů.

   S pozdravem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *