Péče o mega pletenou deku

Péče o mega pletenou deku

Jak se  o takovou mega pletenou deku starat?

Naše deky jsou všechny pletené z tvz. česanců. Jedná se velké množství nespředených vláken, díky kterým je deka velmi jemná a citlivá. Snadno můžeme jednotlivá vlákna od sebe oddělit a proto jí musíme věnovat náležitou péči. Vždy s dekou zacházíme jemně, abychom ji zbytečně nepoškodili. Deka má ráda prostor, tak ji nechte „dýchat“, utlačené ve skříni se jí líbit nebude. Ovčí vlna podléhá plstnatění, což je její přirozený proces. Během něj mohou vznikat žmolky. Ty můžete odstranit jemným potáhnutím žmolků směrem ven.

Suché nečistoty

Deku od prachu, zvířecích chlupů nebo jiných suchých nečistot pravidelně protřepávejte. Popřípadě nečistoty opatrně vytáhněte rukou, tak stejně jako žmolky.

Mokré nečistoty

Pokud dojde ke znečištění deky od jiných „mokrých“ nečistot, jako například vylití kávy nebo vína podnikejte okamžité kroky a nikdy nenechejte skvrny zaschnout! Deku čistíme pod studenou vodou, poté položíme mezi ručníky, vymáčkneme přebytečnou vodu a necháme volně rozloženou uschnout. Vyvarujte se používání chemických prostředků a praní v pračce. (Představte si že si umyjete vlasy v pracím prášku, nic moc, že? 🙂 )

Věříme, že to všechno zvládnete a přítomnost pletené obří deky si doma budete užívat.

4 thoughts on “Péče o mega pletenou deku

  • Martin says:

   Dobrý den,
   deku můžete vyprat ručně, neměla by se změnit. Jen doporučujeme spíše chladnější vodu a nějakého prášku minimum, nebo raději vůbec, pokud není potřeba. Poté vodu vymačkat pomocí ručníků a nechat volně rozloženou uschnout. Bude schnout delší dobu, protože nasaje hodně vody. Mějte se pěkně 🙂

 1. Marketa says:

  Dobry den, deka mi pousti strasne moc „chlupu“ mam to po celem byte. Da se to nejak resit, treba dat odchlupit do susicky? Deka se neda v podstate normalne pouzivat, clovek je od ni celej chlupatej. 🙁

  • Martin says:

   Dobrý den Markéto,
   pouštění chlupů je přirozený proces, díky tomu, že se jedná o nesčesaná vlákna. Vlna časem plstnatí a přestává chlupy pouštět.
   Nicméně pokud Vám to překáží lze vlnu podrobit většímu plstění. Musím však upozornit, že vlna změní trochu svůj charakter. Ale měla by přestat chloupky úplně pouštět a bude tím pádem i odolnější. Někteří si to dokonce chválí, že deka si jim líbí potom více.

   Jde o to dát deku do pračky na ruční praní nebo program na vlnu. Nastavit pračku na co nejnižší teplotu a nejjemnější ždímání. Prášku na praní použít opravdu minimum. Z pračky vytahovat opatrně, deka bude hodně nasáklá vodou a bude těžká. Deku po vyprání nechat volně rozloženou uschnout. Samotná vlákna se spojí, jakoby do sebe zaklesnou. Deka příjde trochu o svou nadýchanost, ale vlákna jde zase trochu zpětně načechrat. Rozměr by se neměl změnit.
   Ale počítejte s tím, že deka se změní.

   Posílám i zahraniční video, kdy slečna dá celou deku do pračky a je potom vidět jak deka vypadá po procesu plstění. A jak jde vlákna zpětně načecharat.
   https://www.youtube.com/watch?v=4Hp5I-lv34Q

   Mějte se pěkně a snad vám rada pomůže 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *